no images were found
W związku z realizacją działań profilaktyczno –wychowawczych w Gimnazjum pod hasłem „ Przeciwdziałamy nałogom” w szkole zostały przeprowadzone następujące działania:
- Wszystkie klasy wykonały gazetki informacyjne nt. szkodliwości palenia i zdrowego odżywiania oraz trybu życia, które ocenił Samorząd Uczniowski
- I miejsce zajęła klasa IIB
- II miejsce zajęła klasa IIA
- III miejsce zajęły klasy ID i IIIC
- Konkurs wiedzy nt. szkodliwości palenia papierosów
- I miejsce klasa IIIB: Kinga Borkowska, Mateusz Lasyk
- II miejsce klasa IIA: Paulina Grabowska, Nikol Bronka
- III miejsce klasa IIIC: Sebastian Aleksiejew, Klaudiusz Podlasek
Każda klasa była reprezentowana przez 2-osobową drużynę, która samodzielnie przygotowała się do testu pod kątem wiedzy nt. szkodliwości i wpływu nikotyny na noworodki, składu papierosa, chorób spowodowanych paleniem, długość życia, zdrowego odżywiania palaczy, ustawy o ochronie zdrowia itd.
- Apel profilaktyczny z prezentacją lekarza pediatry, pani Beaty Brody oraz występem kabaretowym „Papieros” – klasa IIIA
- Akcja promująca zdrowe odżywianie – „Jabłko daje więcej” czyli jabłko dla każdego ucznia
Co miesiąc około 440 tys. Polaków próbuje rzucić palenie. Część stawia na siłę charakteru, inni wspomagają się lekami lub zamiennikami nikotyny. Na 100 osób podejmujących próbę 96 prędzej czy później decyduje się zapalić. Uzależnienie od nikotyny to nałóg, którego pokonanie uważa się powszechnie za najbardziej kłopotliwe. Po pierwsze, palenie wciąż jeszcze jest kulturowo akceptowane. Mimo powszechnej świadomości, że zabija, widok zaciągającej się dymem osoby nie wywołuje takiej niechęci, jak obraz narkomana ze strzykawką czy alkoholika z butelką. Palacz jest inny. Jest w stanie pracować, funkcjonować w rodzinie. Nie obciąża opieki społecznej jako niezdolny do zarobkowania i nie śpi pod płotem. A jednak jest uzależniony od toksycznej substancji niszczącej zdrowie. Palacze tworzą iluzje na temat dobroczynności palenia? Po co? To dzieje się poza ich kontrolą. Nie jest prawdą, iż palą, dlatego że wybierają palenie, jak zwykło się sądzić. Palą, bo muszą. Kreując iluzję, ich umysł w pewnym sensie działa dla ich dobra, bo chce pomóc wytrwać przy tym przymusie w pozytywnym nastroju. Dzięki nim palacz, zamiast skupiać się na tym, że poważnie sobie szkodzi, co wywołałoby w nim głębokie poczucie winy i dyskomfort, z całego serca wierzy w wyimaginowane profity papierosa. I wypala go „z przyjemnością”.
Dziękujemy pani doktor Beacie Brodzie za włączenie się w naszą akcję, Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród rzeczowych.
Organizatorzy: Anna Wajtryt-Piszczek wraz z uczniami klasy IIIA i pedagog szkolny, Dorota Olbrich.